fbpx

Teoria Pięciu Elementów

Holistycznie o zdrowiu psa

TEORIA PIĘCIU ELEMENTÓW

Teoria ta jest drugą podstawową teorią Medycyny Chińskiej.

W chińskim Pięć Elementów nazywa się Wu Zing. Celem użycia tej teorii było stworzenie bardziej naukowej metody identyfikacji choroby. Dzięki przyjrzeniu się naturze, można było skategoryzować symptomy chorób oraz odkryć wzorce, które mogłyby być interpretowane w kontekście 5-ciu naturalnych składników: Ognia, Ziemi, Metalu, Wody i Drewna.

APLIKACJA TEORII PIĘCIU ELEMENTÓW W MEDYCYNIE

Chińczycy rozpoznali, że cały Wszechświat jest w ciągłym procesie transformacji i zmiany. Teoria Pięciu Elementów pomaga w kategoryzowaniu informacji w celu oceny i wybrania odpowiednich punktów akupresury. Każdy z 5-ciu elementów reprezentuje konkretne właściwości i cechy charakterystyczne, które korespondują z konkretnym elementem w naturze: Ognia, Ziemi, Metalu, Wody i Drewna.

Istnieją dwa naturalne cykle i ruchy związane ze zrównoważeniem wszystkich elementów w stosunku do siebie:

– Cykl Tworzenia (Sheng) reprezentuje budowę i wzrost
– Cykl Kontroli (Ke) równoważy Tworzenie poprzez ograniczenie wzrostu (zbytni wzrost prowadziłby do nadmiernego zaburzenia równowagi)

Cykl Tworzenia porusza się zgodnie z ruchem zegara, natomiast Cykl Kontroli objawia się jako pięcioramienna gwiazda w centrum diagramu.

 

Aplikując Teorię Pięciu Elementów patrzymy na symptomy, które pies wykazuje.

Na przykład: pies stał się bardziej letargiczny, jego oddech jest ciężki, posiada wyciek z nosa i jest jesień. Ten wzór wskazuje na zaburzenie Metalu. Jeśli natomiast starsze zwierzę wykazuje sygnały kliniczne związane z problemami ze ścięgnami i więzadłami i często ma problemy z oczami, wówczas należy zrównoważyć Element Drewna, by rozwiązać ten Wzorzec Dysharmonii.

METALWODADREWNOOGIEŃZIEMIA
ENERGIASkurczająca sięKonserwującaProdukcyjnaEkspansywnaStabilizująca
FAZA YIN-YANGNowe YinPełne YinNowe YangPełne YangRównowaga Yin-Yang
CYKL ŻYCIAZbioryPrzechowywanieNarodzinyWzrostDojrzałość
SEZONJesieńZimaWiosnaLatoPóźne lato
KLIMATSuchy/wiatrZimnyWietrznyGorącyMokry/

wilgotny

KIERUNEKZachodniPółnocnyWschodniPołudniowyCentrum
KOLORBiałyNiebieskiZielonyCzerwonyŻółty
EMOCJAŻal/rozpaczLękZłośćRadośćWspółczucie/
zmartwienie
NARZĄD CZUCIOWYNosGenitalia/

uszy

OczyJęzykUsta
ZAPACHZgniły/zepsutyZgniłyCuchnącyPodpalonySłodki
POWĄZANA CZĘŚĆ CIAŁASkóra & sierśćKości & szpikŚcięgna & więzadłaUkład krwionośnyMięśnie & limfa
MERIDIANYPłuca & Jelito GrubeNerki & Pęcherz MoczowyWątroba & Pęcherzyk ŻółciowySerca & Jelito Cienkie
Osierdzie & Potrójny Ogrzewacz
Śledziona & Żołądek

W opracowaniu sesji akupresury możemy zaadresować Wzorzec Dysharmonii przez wybranie konkretnych punktów, które mogą odblokować swobodny przepływ chi i krwi wzdłuż korespondującego meridianu.

Kiedy zaistnieje zaburzenie związane z Metalem powiązanym z meridianem Płuc, patrzymy na wykres Pięciu Elementów, by wybrać odpowiednie punkty akupresury. Biorąc pod uwagę przypadłość, wybieramy punkty mające na celu zaadresowanie albo nadmiar, albo niedobór danej dolegliwości.

Będąc w elemencie Metalu, jeśli kot posiada dolegliwość związaną z układem oddechowym, akupresurzysta wie, że jest to związane z Płucami, nadmiarem Zimna/dolegliwością yin, ponieważ pojawiła się niedawno (a poza tym towarzyszy jej zapchany nos i wyciek z niego).

W drugim przykładzie zwierzę wykazuje sygnały kliniczne zaburzenia Elementu Wody. Zwierzę jest młode, posiada uraz kości i zapalenie, od niedawna i wykazuje lęk- to wszystko wskazuje na nadmiar yang. Patrzymy wówczas na wykres i wybieramy punkty akupresury, które zrównoważą nadmiar yang związany z Nerkami, by pomóc zwierzęciu w szybszym zdrowieniu oraz by obniżyć lękliwość.

W następnym przykładzie starsze zwierzę wykazuje zaburzenie Elementu Drewna: posiada długotrwałe problemy z więzadłami i ścięgnami oraz powracające problemy z oczami. Ze względu na jego wiek oraz chroniczność dolegliwości wiemy, że mamy do czynienia z niedoborem yang związanym z Wątrobą.

Zapraszam do zgłębiania tajników akupresury dla psów razem ze mną!
Zacznij od TEGO artykułu. 🙂

Autorka tekstu: Zuzanna Rybarczyk
Źródło Diagramów Cykli:
www.fiveseasonsmedicine.com/introduction-to-the-chinese-five-element-system/
Zdjęcie:
Artem Bali

Poprzedni wpis
Rozwój swojego potencjału… ze swoim psem?
Następny wpis
Jak wesprzeć swojego psa w czasie burzy i fajerwerków?
Menu