fbpx

Czym jest akupresura dla psów?

Holistycznie o zdrowiu psa

CZYM JEST AKUPRESURA DLA PSÓW?

Akupresura, tak samo jak akupunktura i termopunktura, jest oparta na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Są dowody na to, że specjalnego rodzaju kamienie o stożkowym kształcie były używane w celach terapeutycznych już ok. 10 000 lat temu. Weterynaryjna akupresura/akupunktura zaczęła być stosowana już 2000-3000 p.n.e.

Według „The Yellow Emperor’s Classic of Medicine”, źródła, które zostało użyte jako fundamenty do powstania starożytnej medycyny chińskiej:

„Zdrowie i dobre samopoczucie mogą być osiągnięte tylko poprzez pozostanie ugruntowanym w swoim duchu, wspierając swobodny przepływ chi (energii życiowej), utrzymując harmonijną równowagę pomiędzy yin i yang, adaptując się do zmian sezonowych w roku […]. To jest przepis na zdrowie i długie życie.”

Tradycyjna medycyna Chińska jest oparta na tysiącach lat obserwacji klinicznych.

Ciało, czy to psa, kota czy człowieka jest widziane jako energetyczna całość, która pozostać w równowadze ze sobą i ze środowiskiem. Wszystko jest ze sobą połączone. Dla ciała w celu utrzymania harmonijnego przepływu chi oraz krwi, wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne czynniki muszą zostać zrównoważone. Emocjonalny stan zwierzęcia będzie miał taki sam wpływ na jego zdrowie jak stan i siła jego serca czy wszystkich kończyn.

W akupresurze rozważa się i analizuje wpływ wielu czynników, które mogą wpływać na zdrowie zwierzęcia. Na przykład przy użyciu techniki „The Four Examinations” (nie mam pojęcia jak to przetłumaczyć ) osoba wykonująca akupresurę zbiera mnóstwo informacji dotyczących stanu fizycznego, emocjonalnego, diety, treningu, odpoczynku, częstotliwości bycia wystawionym na na słońce, deszcz, wiatr itd.

TEORIA YIN-YANG

Pierwszy i najbardziej podstawowy koncept tworzący Medycynę Chińską jest teoria Yin i Yang. Teoria ta daje praktykowi metodę systematycznego klasyfikowania informacji.

„Yin i Yang są prawami nieba i ziemi, strukturą wszystkiego, rodzicami zmiany, źródłem i początkiem życia i śmierci.”

Yin i Yang są dwoma głównymi aspektami chi- energii życiowej. Są swoimi przeciwieństwami, a jednocześnie są współzależne. Jedno nie może istnieć bez drugiego. Są one pozytywną i negatywną iskrą, które tworzą chi, która natomiast przepływa przez wszystkie żywe organizmy.

W Medycynie Chińskiej różnica pomiędzy życiem i śmiercią polega na tym, że w przypadku śmierci- chi przestaje istnieć. Jeśli yin i yang zostaną od siebie odseparowane, nie ma życia.
Jeśli pies ulega wypadkowi i intensywnie się wykrwawia, wówczas krew (yin) oraz ciepło i ruch krwi (yang) zostają od siebie odseparowane. Wówczas właśnie psu grozi śmierć.

Jako że chi jest głównym komponentem życia, Chińczycy odkryli, że istnieją określone ścieżki, którymi chi płynie. Są one znane jako meridiany lub kanały energetyczne.

Autorka tekstu: Zuzanna Rybarczyk
Autorka zdjęcia: Lisa Fotios

 

Poprzedni wpis
Jak pomóc psu w Sylwestra… poprzez siebie?
Następny wpis
Energia życiowa i jej znaczenie w organizmie psa
Menu