fbpx

Psi senior – co trzeba wiedzieć będąc opiekunem starszego psa?

Porady

Ile tak naprawdę wiemy o psich seniorach ? Czy znamy ich potrzeby i jesteśmy świadomi jak się nimi właściwie opiekować ?

Ten artykuł wprowadzi Cię w tę tematykę.

Na początek- kiedy pies staje się psim seniorem?

Psim seniorem możemy nazwać psa, który skończył 6-10 lat, w zależności od wielkości. Im większy jest nasz pupil, tym szybciej się starzeje. Starość dotyka każdego i nikt przed nią nie ucieknie. Wiedząc, że bez względu na wszystko dotknie także naszego psa, warto posiadać podstawową wiedzę jak opiekować się starszym psiakiem tak, aby jego życie było możliwie jak najbardziej komfortowe.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Praktycznie na wszystko. Wraz z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem wzrasta, dlatego bardzo ważne jest holistyczne podejście do naszego psa. W praktyce oznacza to, że musimy dbać tak samo o jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, nie zapominając o zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb, tj. dobrej jakości pokarm, odpowiednią ilość czystej wody, systematyczne badania, szczepienia i odrobaczenia.

Dieta

Dieta stanowi istotną rolę w życiu psiego seniora. Jeśli jest odpowiednia, dobrze zbilansowana i zdrowa, zapewni wówczas  psu odpowiednią ilość makro- i mikroelementów, energii i innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Często okazuje się jednak, że chociaż karma wydaje się dobra, taka nie jest i nasz psiak, a dokładnie jego organizm, wyraźnie pokazuje nam, że czas na zmianę sposobu żywienia.

Zatem, po czym poznać, że dieta jest dla psa nieodpowiednia?

  1. Sierść traci połysk, a włos jest w złej kondycji.
  2. Występują problemy z oczami, np. ropienie, które nie chcą poddawać się leczeniu.
  3. Następują zmiany dermatologiczne w okolicy uszu.
  4. Występuje nieprawidłowy stolec, w którym można dostrzec niestrawione resztki pokarmu i nadmierną ilość trawy.
  5. Zauważamy u psa kaprofagię, czyli zjadanie odchodów innych zwierząt.
  6. Niektóre psy przez dietę zawierającą zbyt wysoką ilość białka stają się nadaktywne.

Oczywiście objawy te nie muszą oznaczać tylko i wyłącznie złej diety. Problemy z uszami mogą pojawić się także podczas inwazji pasożytów zewnętrznych, np. świerzbowców. Z tego powodu takie obserwacje warto przekazać lekarzowi, który ostatecznie z pomocą indywidualnej diagnostyki będzie mógł stwierdzić, jaki jest ostateczny powód objawów oraz jak pomóc Twojemu psu. Podobnie może wyglądać sytuacja z wystąpieniem kaprofagii i nadaktywności u psa. Mianowicie, może być to problem natury psychologicznej, który powinien zostać przedstawiony psiemu behawioryście.

Komfortowe miejsce do odpoczynku

Ważne jest również zapewnienie komfortowego kącika, w którym psi senior będzie mógł się wylegiwać, wygrzewać, spać i relaksować. Ważna jest także wystarczająca liczba spacerów.

Zapewnienie optymalnej dla psa aktywności

Przeważnie, myśląc o sensowności aktywności skupiamy się na uniknięciu otyłości i innych chorób mogących być skutkiem nadmiernej wagi.

Choć jest to oczywiście bardzo ważny powód, jakie są inne zalety wysiłku fizycznego i psychicznego?

  1. Każda wspólnie spędzona chwila to pogłębienie relacji na poziomie człowiek- pies.
  2. W zdrowym ciele zdrowy duch! Aktywny pies będzie miał zaspokojoną potrzebę ruchu, dzięki czemu zmniejszy się możliwość wystąpienia u niego problemów behawioralnych związanych z nudą lub brakiem stymulacji.
  3. Zachowanie aktywności fizycznej zapobiega zanikom mięśniowym. Działa korzystanie na stawy, w tym zapewnienie odpowiedniej ilości mazi stawowej, której funkcję można porównać do smaru naoliwiającego staw. Warto także wspomnieć, że aktywność ruchowa wspomaga poprawę krążenia krwi w ciele, a co za tym idzie- prowadzi do lepszego utlenienia tkanek.
  4. Aktywność stymuluje układ nerwowy, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć lub zminimalizować niekorzystne skutki demencji starczej. Objawami tej przypadłości mogą być: zaburzenia snu oraz czuwania, problemy z pamięcią i rozpoznawaniem członków rodziny, czynności i miejsc doskonale wcześniej znanych psu. Można również zauważyć problemy z nietrzymaniem moczu, ogólną dezorientację. Niektóre psiaki mogą też zmienić swój charakter.

Zrozumienie ze strony opiekuna

Przede wszystkim jednak w życiu z psim seniorem potrzeba nam dużej ilości cierpliwości, miłości i zrozumienia. U psiego seniora bowiem, tak jak u starszego człowieka, może dojść do załatwienia się „pod siebie”, problemów ze snem i trawieniem, z powolniejszym chodem.

Psy są istotami, które żyją tu i teraz, nie są zawistne czy „uparte”, dlatego jeśli zaobserwujesz zmianę w zachowaniu swojego psiaka, wiedz, że przyczyna tkwi głębiej. Psiaki pokazują nam, że coś im dolega początkowo w subtelny sposób. Niestety jednak często zdarza się, że zauważamy różnorodne dolegliwości dopiero, gdy problem znacznie się już rozwinie. Z tego powodu niezmiernie ważna jest ciągła obserwacja naszych staruszków. Nikt nie zna lepiej Twojego psa niż Ty sama.

Pamiętaj, nigdy nie bagatelizuj jakichkolwiek odstępstw od normy, ponieważ może właśnie ta drobna zmiana w zachowaniu jest już wskazówką, żeby zgłosić się do specjalisty. Czas, jak wiemy, zarówno w naszym, jak i zwierzęcym zdrowiu, odgrywa istotną rolę. Poza tym zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Życie z psim seniorem nie jest proste i wymaga wiele czasu oraz uwagi, mimo to jednak każda chwila spędzona w towarzystwie starszego psa jest wyjątkowa. Patrząc psiemu seniorowi w oczy możemy odczuć bijącą od niego mądrość i spokój ducha. To wszystko sprawia, że nie da się ich nie kochać.

Cieszmy się obecnością naszych kochanych staruszków i każdą wspólnie spędzoną chwilą. Uczmy się od nich spokoju, bezinteresownej miłości i pogody ducha, którą mają w sobie pomimo problemów, które w tym wieku mogą je dotykać.

________________

CHCESZ WIĘCEJ?

OTO DARMOWE MATERIAŁY Z KTÓRYCH MOŻESZ KORZYSTAĆ:

  1. Więcej darmowych informacji o psim seniorze znajdziesz w eBook-u, który przedstawia Ci podstawowe informacje dotyczące opieki nad psim seniorem. Swój darmowy eBook możesz ściągnąć TUTAJ.
  2. Zapisz się do newlettera, gdzie systematycznie będziesz otrzymywać najnowsze oferty i wartościowe treści
  3. Dołącz do zamkniętej grupy na Facebook-u świadomi opiekunowie psa i kota- edukacja, rozwój, porady TUTAJ

Możesz także już dziś przejść kompleksowe szkolenie online z opieki nad psim seniorem.  Po więcej informacji zajrzyj na TĘ STRONĘ.

Autorką tekstu jest Weronika Suwińska.

 

Poprzedni wpis
Domowy przepis na regeneracyjny balsam do psich łapek
Następny wpis
Refleksje z koncertu jazzowego na temat… relacji z psem 😉
Menu