fbpx

Jak dobrać szelki dla Twojego psa?

Porady

Dobór właściwych szelek dla Twojego psiaka może stanowić niemałe wyzwanie. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób dobrać odpowiednie szelki. Wyjaśnię również, dlaczego Twój pies może szelek nie akceptować.

Dlaczego wyprowadzanie psa na szelkach jest lepszym rozwiązaniem niż wyprowadzanie go na obroży pisałam już w moim artykule: „Co robić, gdy Twój pies ciągnie na smyczy”.

Na początku muszę zaznaczyć, że nie każdy rodzaj szelek będzie odpowiedni dla Twojego psa.

1.Dlaczego Twój pies nie akceptuje szelek

Często słyszę od opiekunów psów, że ich pies nie lubi nosić szelek i przez to wciąż wyprowadzają go na obroży. To, do czego zachęcam to zadawanie pytań, dlaczego pies tych szelek nie lubi, dlaczego nie chce mieć czegoś na sobie. Są to bardzo ważne informacje, przyczyn natomiast może być kilka.

Pierwszą, którą często obserwuje jest fakt, że są one zakładane przez głowę i nie posiadają rozpięcia na szyi. Dla większości psów jest to po prostu niekomfortowe. Moment przekładania czegoś przez głowę, co bardzo często haczy również o jego uszy jest bardzo nieprzyjemny, szczególnie w przypadku spanieli. Problem z tym mogą mieć również szczególnie psy wykazujące zachowania lękliwe. Oczywiście można to wytrenować, ale osobiście nie jestem fanką wytrenowywania czegoś, jeśli możemy po prostu możemy to po prostu bardzo łatwo zmienić- zmieniając szelki na takie, które rozpięcie posiadają. Drugą przyczyną, którą obserwuję ja oraz trenerzy, od których się uczę może być fakt, że posiadasz zły typ szelek. Takie szelki mają pasek przechodzący wszerz klatki piersiowej, który blokuje ruch przednich łap. Najpopularniejsze typy takich szelek to typ norwerski lub też typ easy-walk. Jak najbardziej mogą one sprawić, że Twój pies przestanie ciągnąć na smyczy, niestety jednak bardzo często nie myślimy o długotrwałych konsekwencjach stosowania takiego sprzętu. Jeśli chcemy zapewnić psu życie w komforcie i oszczędzić mu tych wszystkich momentów, które mogą sprawić, że w przyszłości wytworzą się różnego rodzaju napięcia w jego ciele lub też poważniejsze urazy, rozważmy zmianę na typ guard.

Co się dzieje, gdy założymy psu szelki blokujące ruch przednich łap? Otóż przede wszystkim cała postawa ciała się zmienia, pies kuli się, ponieważ jego ruch jest automatycznie skracany. Przez to będąc wyprowadzanym na tego typu sprzęcie kilka razy dziennie ta postawa staje się postawą nawykową. Postawa ciała natomiast ma automatyczne przełożenie na zachowanie, samopoczucie oraz poziom pewności siebie psa. Gdy postawa ta jest wzmacniana przez regularne stosowanie nieodpowiedniego sprzętu, nasz pies może nawet zacząć być bardziej zlękniony i reaktywny w stosunku do różnych bodźców. Bardzo częstymi przyczynami takich zachowań są właśnie postawa i napięcia, który wytworzyły się przez to, że pies zaczął chodzić w nienaturalny dla niego sposób. 

Wiele osób używa takich szelek, ponieważ posiadają one duże, silne, ciągnące psy. Jednakże, na rynku istnieją już na szczęście inne narzędzia takie jak konektor z podwójnym napięciem (posiadam go w sprzedaży), które uczą psa chodzenia w równowadze i umożliwiają nam efektywniejszą komunikację na smyczy.

Kolejną przyczyną, dla której Twój psiak może nie lubić szelek jest proces ich zakładania. Bardzo często jest on chaotyczny, robiony na szybko. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy nie przytłaczamy psa swoją postawą, czy robimy to świadomie, z wyczuciem, czy też zakładamy je byle jak, na szybko. Zawsze najpierw przypatrujmy się sobie.

Następną, często przeoczaną przyczyną, są napięcia w przedniej części ciała. Dla wielu psów posiadanie czegokolwiek na sobie może być bardzo niekomfortowe lub nawet bolesne. Jeśli już znacie techniki TTouch, pamiętajcie, aby wykorzystywać je w celu rozluźnienia napięć w przednich łapach/łopatkach. W tym filmiku możecie nauczyć się, jak rozpoznawać ewentualne takie napięcia w ciele swojego psa. Stosowanie bandaża również może pomóc w napięciach, a także jest dobrym sposobem na przyzwyczajenie psa do noszenia czegoś na sobie. Dobrym pomysłem może być także wizyta u zoofizjoterapeuty, który poda Ci przyczyny, dla których pies nie akceptuje szelek.

2. Jak dobrze dobrać szelki? Na co zwrócić uwagę w momencie przymierzania szelek?

Najbardziej polecam szelki szyte na miarę. Psy mają bardzo różne kształty, dlatego trudno znaleźć jeden typ szelek, który będzie pasował każdemu. Tymbardziej, jeśli mamy jamnika lub inną rasę o nietypowej budowie.
Kontakt do osoby szyjącej szelki na miarę, z usług której sama korzystam: PetArty.

To, na co najbardziej powinieneś zwracać uwagę przy wyborze szelek, to:

  • paseczek przechodzący wzdłuż klatki piersiowej, a nie wszerz 
  • paseczki przechodzące za przednimi łapami nie powinny przechodzić zbyt blisko przednich łap, powodując obtarcia podczas ruchu ( st to szczególnie charakterystyczne dla szelek typu easy-walk; paseczki te leżą bardzo ciasno zaraz za przednimi łapami)
  • szelki powinny rozpinać się w dwóch miejscach, bez konieczności zakładania ich przez głowę
  • odpowiednie dopasowanie szelek- wiele psów nosi zbyt ciasno zapięte obroże czy szelki; ważne jest, aby nasze dwa kciuki były w stanie wcisnąć się pod szelki po obu stronach ciała psa; w ten sposób możemy sprawdzić, czy są one za ciasne, czy w sam raz
  • sprawdzenie, jak szelki leżą, gdy pies siedzi- gdy pies stoi szelki mogą wydawać się dobrze dopasowane, ale w momencie gdy siada, pasek wzdłuż kręgosłupa wciska się pomiędzy łopatki i czasem nawet naciska na kręgosłup; dlatego też powinniśmy upewnić się, czy szelki leżą dobrze w różnych pozycjach

Jeśli już posiadasz szelki i chcesz dowiedzieć się, czy jest to odpowiedni typ dla Twojego psa proponuję Ci wykonać następujący eksperyment. Nagraj swojego psa w ruchu w momencie, gdy nie ma na sobie szelek. Porozrzucaj smakołyki, również na podwyższeniach, aby pies musiał wykonać różne ruchy i pozycje. Zobacz jak zachowuje się on nie mając na sobie żadnego sprzętu. Po czym, zrób dokładnie to samo nagrywając psa, gdy ma na sobie szelki. Może być to fascynujące odkrycie pokazujące jak różne pozycje pies przybiera, gdy szelki dobrane są nieodpowiednio. Pies może zacząć chodzić na wyprostowanych, sztywnych łapach, jego krok może się skrócić itp. Obserwuj i wyciągaj wnioski 🙂
Aby mieć pewność, że nie wzmacniamy jednej, stałej postawy, warto mieć kilka sztuk różnych szelek typu guardy i zakładać je psu na przemian- któż z nas chciałby chodzić dzień w dzień w tych samych butach? 😉


Poprzedni wpis
Agresja u psa – Od czego zacząć?
Następny wpis
Agresywny pies – potrzeby
Menu