fbpx

Agresywny pies – potrzeby

Zrozumieć zachowanie psa
potrzeba towarzystwa, a agresja

Dieta

Tak jak wspomniałam w poprzednim artykule, celem podstawowym, w szczególności w przypadku pracy z psem wykazującym zachowanie agresywne, jest obniżenie stopnia stresu oraz frustracji, które odczuwa w ciągu dnia. Pies, który jest głodny, a dodatkowo ma już problem z agresją, musi przede wszystkim mieć łatwy dostęp do jedzenia, a nie na nie „zapracować”, jak wielu trenerów poleca. Jak najbardziej można stosować takie żywieniowe puzzle, jednak najpierw należy podać psu część posiłku w misce (i to większą część!), a dopiero potem resztę porcji np. w Kongu lub innej interaktywnej zabawce. I to nie za każdym razem, tylko może raz na jakiś czas. Przy tym wszystkim obserwujmy psa i to czy dane narzędzie faktycznie pomaga mu się wyciszyć, czy też bardziej prowadzi do jeszcze większej frustracji czy pobudzenia, co przy nieodpowiednim zastosowaniu takich zabawek możemy u niektórych psów zaobserwować.

Dodatkowo, bardzo ważne jest, by psa z achowaniami agresywnymi karmić minimum 3-4 razy dziennie, zamiast raz czy dwa, by poziom cukru utrzymać na ustabilizowanym poziomie, unikając gwałtownych jego skoków.

potrzeba szukania, a agresja

Dbanie o ciało 

W tej kategorii bierzemy pod uwagę to, że pies jak najbardziej posiada potrzebę bycia dotykanym. Tutaj jak najbardziej może zadziałać zastosowaniem metody TTouch, gdyż sesje takie mogą bardzo pomóc nie tylko w rozluźnieniu napięć w ciele fizycznym i emocjonalnym, ale także w obniżeniu stresu odczuwanego przez psa. Dotyk jest bardzo istotnym elementem pracy nad jakimkolwiek problemem behawioralnym i nie raz już byłam świadkiem jak wiele samo skupienie się na tym zagadnieniu wspomagało transformację zarówno psa, jak i jego opiekuna.

Pies jest jedynym gatunkiem zwierzęcia, które z nami żyje i który jednocześnie nie ma możliwości załatwiania swoich potrzeb wtedy, kiedy tego naprawdę chce. Wiele psów nie ma takiej możliwości, bo np. nie mieszka w domach z ogródkiem, gdzie może wyjść wiele razy w ciągu dnia, chociaż na krótkie siusiu. Powinniśmy starać się zagwarantować psu przynajmniej 4 wyjścia dziennie, by zaspokoić jego potrzeby fizjologiczne i w ten sposób, znów, obniżyć poziom stresu. 

Sen

Powyższe potrzeby oraz potrzeby omówione przeze mnie w moim pierwszym artykule na temat agresji u psa to elementy, od których należy zacząć pracę nad rozwiązaniem problemu agresji u psa. 

Bardzo istotnym elementem jest wartościowy sen. Tylko podczas snu następuje pełna regeneracja organizmu, a także uregulowanie gospodarki hormonalnej, co dla psa z zachowaniem agresywnym jest w szczególności ważne. Dorosły pies średnio powinien spać minimum 14 godzin.

Wiele osób miało do czynienia z trenerami, którzy propagują teorię dominacji. Słyszmy od nich, że np. pies nie powinien spać z Tobą w łóżku lub też, jeśli jest pora karmienia, to Ty powinieneś zjeść pierwszy, a dopiero później Twój pies. Nic bardziej mylnego- w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie i aby zaspokoić potrzeby socjalne swojego czworonoga, powinniśmy mu pozwalać spać blisko nas i jeśli nie z nami w łóżku, to przynajmniej w naszej sypialni. Powinien mieć do tego prawo. Do tej pory zostawiałeś psa na noc samego zamkniętego w klatce w innym pokoju? Zmień to jak najprędzej!!!

Pies powinien mieć również kilka miejsc do spania, legowisk dla niego przeznaczonych, porozkładanych po domu, w różnych miejscach, w różnych temperaturach. Ważne jest także umożliwienie psu spania na podwyższeniu. Najlepiej na kanapie, na łóżku lub też na stercie kocy czy poduszek. Pies często wybiera miejsca na podwyższeniu, ponieważ czuje się tam bezpieczniej i może w ten sposób lepiej obserwować swoje otoczenie. 

spanie na podwyższeniu, a agresja

Przeanalizuj, co jeszcze możesz zrobić, aby lepiej zaspokajać potrzeby Twojego psa w domu lub mieszkaniu. Już samo zaspokojenie potrzeb psa może znacząco wpłynąć na zmianę jego zachowania, a także zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i spokój.

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy w celu przeanalizowania potrzeb Twojego psa, napisz do mnie i chętnie Cię w tym wesprę 🙂

Poprzedni wpis
Jak dobrać szelki dla Twojego psa?
Następny wpis
Jak pomóc psu w Sylwestra… poprzez siebie?
Menu