fbpx

Jak rozpoznać ból u psa?

Holistycznie o zdrowiu psa

Ból to odczucie, które towarzyszy lub towarzyszyło każdemu i jest cechą wspólną wszystkich ssaków.
Ludzie posiadają jednak sporą przewagę nad zwierzętami, ponieważ mogą zgłosić się do odpowiedniego specjalisty i dokładnie opisać i pokazać, gdzie czują dyskomfort.

Możemy także sami wziąć lek, który wspomoże nas w cierpieniu. Niestety… zwierzęta nie powiedzą nam: „Ale dziś mnie stawy bolą” – albo- Nie mogę jeść przez te bolące zęby chodźmy do lekarza, bo oszaleje! Byłoby cudownie gdyby nasi zwierzęcy przyjaciele mieli taką możliwość, ale niestety oni cierpią w ciszy i jedyne co możemy zrobić to czujnie obserwować nasze zwierzaki, aby móc jak najszybciej im pomóc poprzez skrupulatne ‘’ wyłapywanie” niepokojących objawów i przekazanie ich specjaliście, który będzie mógł wprowadzić adekwatne do sytuacji leczenie.

Niepokojących objawów jest cała masa, ale w tym artykule poznasz przykładowe objawy, które są charakterystyczne dla bólu ostrego oraz przewlekłego.

Ból ostry

Ma charakter ostry, intensywny i jest dobrze zlokalizowany. Ustępuje wraz z wyleczeniem choroby podstawowej, która wywołała dyskomfort. Związany jest z uszkodzeniem tkanek lub strach przed nim powoduje zmianę zachowania. Ból tego typu może być łagodny, umiarkowany aż do bardzo mocnego, który jest nie do zniesienia. Spowodowany może być przez konkretny uraz lub chorobę. Ma swój cel podczas gojenia, ponieważ jest samoograniczający. Ból ostry ma wpływ na ogólny dobrostan i wywiera ogromny wpływ na psychikę zwierzęcia, dlatego bardzo ważne jest, aby nigdy go nie bagatelizować i działać zawsze adekwatnie do jego nasilenia.

Po czym go poznać:

– Zmiana codziennej postawy ciała;
– Zmiana nastroju (agresja, przygnębienie, niepokój);
– Zmniejszenie poziomu aktywności;
– Wokalizacja;
– Rozszerzone źrenice;
– Szybki oddech;
– Niechęć do dotyku;
– Zaburzone pragnienie i apetyt (osłabione lub wzmożone).

Ból przewlekły

Ból, który trwa dłużej niż normalny okres gojenia. Jest trudny do zlokalizowania, nieraz rozprzestrzenia się po całym ciele. Charakteryzuje się tym, że mogą występować raz lepsze, a raz gorsze okresy u zwierzęcego pacjenta. Niestety, ale często opiekunowie nie obserwują niepokojących objawów aż do późnego stanu chorobowego, kiedy ból jest już bardzo intensywny i zwierzę nagle np. przestaje chodzić, kuleje, nie chce jeść lub/i pić, wokalizuje albo jest agresywne i nie daje się dotykać. Właściciele nieraz myślą wówczas, że dopiero wtedy rozpoczęło się cierpienie ich pupila, gdy tak naprawdę ból trwał od jakiegoś czasu i nasilał się każdego dnia coraz bardziej aż do momentu, w której zwierzę nie było w stanie go znieść i nie radziło sobie z nim.

Po czym go poznać:

– Zmiana zachowania i pojawienie się zachowań, które wcześniej nie
występowały (np. zwierzę odmawia wskakiwania na kanapę lub/i zbiera się do
skoku, jest agresywne choć na co dzień było łagodne i spokojne);
– Kulawizna;
– Zaburzony sen;
– Zaburzone pragnienie i apetyt;
– Przyjmowanie nietypowych pozycji;
– Niechęć do zabawy;
– Apatia.

Na szczęście opiekunowie są coraz bardziej świadomi i chętnie poszerzają swoją wiedzę, aby ich pupilom żyło się szczęśliwie, zdrowo i bezpiecznie. Dzięki czujności i obserwacjom opiekunów zwierzęta mają szansę na skuteczne leczenie, które uśmierzy ich ból.

CHCESZ WIĘCEJ WARTOŚCIOWYCH TREŚCI?
OTO DARMOWE MATERIAŁY Z KTÓRYCH MOŻESZ KORZYSTAĆ:

1. Pobierz eBook, który przedstawia podstawowe informacje dotyczące opieki
nad psim seniorem. Swój darmowy eBook możesz ściągnąć TUTAJ.
2. Dołącz do zamkniętej grupy na Facebook-u świadomi opiekunowie psa i kota-
edukacja, rozwój, porady TUTAJ.
3. Jeśli chcesz zapewnić godne życie swojemu seniorowi możesz także już dziś
przejść kompleksowe szkolenie online z opieki nad psim seniorem. Tam
dowiesz się także więcej o bólu. Po więcej informacji zajrzyj na TĘ STRONĘ.

Autorka: Weronika Suwińska– technik weterynarii, zoofizjoterapeutka

Poprzedni wpis
Jak śpiewem można wyciszyć psa?
Następny wpis
15 powodów, dla których warto zainwestować w zoofizjoterapię
Menu