fbpx

Połączenie pomiędzy ciałem, emocjami i zachowaniem psa

Zrozumieć zachowanie psa

Dziś chciałabym podzielić się z Wami ciekawym połączeniem, o którym bardzo dużo obecnie mówi się w ludzkiej psychoterapii, coraz silniej uwzględniającej zapisy w ciele w kontekście pracy z psychiką człowieka, a o którym nadal dość rzadko – w psychoterapii zwierząt.

💁‍♀️Tematem tym zafascynowałam się wiele lat temu, wchodząc w metodę Tellington TTouch, a później zgłębiając inne, podobne podejścia, takie jak akupresura czy Debono Moves®.

Wpływ napięć w ciele generowanych przez traumatyczne doświadczenie w życiu zwierzęcia ma ogromne przełożenie na to, jak zaczyna odbierać świat dookoła i reagować na bodźce takie jak ruch, dźwięki czy psy/ludzie.

🧠Wracając na moment do ludzi – metaanaliza składająca się z 70 badań skupionych na wpływie manipulacji motorycznych na stan emocjonalny człowieka pokazały m.in. że: osoby przyjmujące zapadniętą/zamkniętą postawę ciała miały tendencję do przywoływania negatywnych wspomnień, a te przyjmującą postawę wyprostowaną/otwartą – pozytywne*.

🧠Dodatkowo, badania pokazały, że pacjencji z MDD (dużym zaburzeniem depresyjnym), w porównaniu z pacjentami bez symptomów depresji, posiadają mniejszą elastyczność i większe napięcie tkanki mięśniowo-powięziowej w szyi i górnej części pleców**. Taki stan z kolei, jak również wspomniana wcześniej nawykowo przyjmowana postawa ciała, wpływają na procesy psychologiczne oraz utrzymanie stanu depresyjnego u pacjenta, ale także mogą stanowić przyczynę tego schorzenia.***

Powięź to tkanka miękka wchodząca w skład tkanki łącznej, która jest rodzajem sieci otaczającej i chroniącej narządy wewnętrzne. Wytycza ona kanały dla nerwów i naczyń limfatycznych, żył i tętnic, a także bierze udział w utrzymywaniu postawy ciała; łączy także napięcia generowane przez mięśnie.

Występują w niej także wolne zakończenia nerwowe, receptory bólowe oraz proprioceptory (receptory, które odpowiadają na procesy zachodzące wewnątrz organizmu, np. receptor czucia głębokiego informuje o pozycji ciała w przestrzeni).

Oddziałując na tę tkankę WOLNYMI i RYTMICZNYMI ruchami, a dodatkowo, wykonując je ZGODNIE z tym, co komunikuje nam pies, możemy we współpracy z nim rozluźnić i uwolnić zgromadzone w ciele zwierzęcia napięcia.

_______________________

Zapraszam Was do kursów oraz na konsultacje, w czasie których nauczycie się, jak z pomocą prostych technik dotykowych wpłynąć na zmiany tego, jak Wasz pies czuje się w swoim ciele i jak poprzez to się zachowuje. 🐕

KURS TTOUCH DLA PSÓW 
WSPÓŁPRACA INDYWIDUALNA

* 𝕄𝕚𝕔𝕙𝕒𝕝𝕒𝕜 𝕖𝕥 𝕒𝕝. 𝟚𝟘𝟙𝟜
** 𝕄𝕚𝕔𝕙𝕒𝕝𝕒𝕜 𝕁, 𝔸𝕣𝕒𝕟𝕞𝕠𝕝𝕒𝕥𝕖 𝕃, 𝔹𝕠𝕟𝕟 𝔸, 𝔾𝕣𝕒𝕟𝕕𝕚𝕟 𝕂, 𝕊𝕔𝕙𝕝𝕖𝕚𝕡 ℝ, 𝕊𝕔𝕙𝕞𝕚𝕖𝕕𝕥𝕜𝕖 𝕁, ℚ𝕦𝕒𝕤𝕤𝕠𝕨𝕤𝕜𝕪 𝕊, 𝕋𝕖𝕚𝕤𝕞𝕒𝕟𝕟 𝕋. 𝕄𝕪𝕠𝕗𝕒𝕤𝕔𝕚𝕒𝕝 𝕋𝕚𝕤𝕤𝕦𝕖 𝕒𝕟𝕕 𝔻𝕖𝕡𝕣𝕖𝕤𝕤𝕚𝕠𝕟. ℂ𝕠𝕘𝕟𝕚𝕥 𝕋𝕙𝕖𝕣 ℝ𝕖𝕤. 𝟚𝟘𝟚𝟚;𝟜𝟞(𝟛):𝟝𝟞𝟘-𝟝𝟟𝟚. 𝕕𝕠𝕚: 𝟙𝟘.𝟙𝟘𝟘𝟟/𝕤𝟙𝟘𝟞𝟘𝟠-𝟘𝟚𝟙-𝟙𝟘𝟚𝟠𝟚-𝕨. 𝔼𝕡𝕦𝕓 𝟚𝟘𝟚𝟙 𝔻𝕖𝕔 𝟚𝟙. ℙ𝕄𝕀𝔻: 𝟛𝟜𝟡𝟝𝟝𝟝𝟟𝟘; ℙ𝕄ℂ𝕀𝔻: ℙ𝕄ℂ𝟠𝟞𝟠𝟠𝟙𝟜𝟚.
*** 𝔼𝕝𝕜𝕛æ𝕣 𝕖𝕥 𝕒𝕝., 𝟚𝟘𝟚𝟘, 𝕄𝕚𝕔𝕙𝕒𝕝𝕒𝕜 𝕖𝕥 𝕒𝕝., 𝟚𝟘𝟙𝟜

 

 

Poprzedni wpis
Ocet wrotyczowy jako naturalna ochrona przed kleszczami i nużeńcem u psa
Następny wpis
Pestki dyni jako naturalny sposób na odrobaczenie psa/kota
Menu