fbpx

Energia życiowa i jej znaczenie w organizmie psa

Holistycznie o zdrowiu psa

Energia chi to innymi słowy energia życiowa, która przepływa zarówno przez ciało nasze i naszych psów. Do jej funkcji należą:

1) Transport – chi jest odpowiedzialne za transport niezbędnych substancji, takich jak krew i płyny ustrojowe w ciele. Bez chi nic nie byłoby w stanie się przemieszczać. Trawienie zostałoby zatrzymane. Składniki odżywcze nie odżywiałyby tkanek i organów wewnętrznych. Bez chi żadna reakcja biologiczna w organizmie nie mogłaby przebiegać.

2) Ogrzewanie – chi tworzy ciepło w ciele,a a raczej utrzymuje umiarkowaną temperaturę. Bez chi ciało stałoby się zimne i nie przetrwałoby.

3) Obrona – kiedy chi jest zbilansowane, organizm zwierzęcia jest w stanie obronić się przed zewnętrznymi patogenami. Według Medycyny Chińskiej, jeśli układ odpornościowy zwierzęcia jest silny, wówczas jego ciało jest chronione przed inwazją patogenów, takich jak: Wiatr, Wilgoć, Gorąc, czy Zimno. Wewnętrzne patogeny, takie jak stres czy ekstremalny lęk mogą zaburzyć harmonijny przepływ chi, co może doprowadzić do choroby.

4) Kontrola – chi jest odpowiedzialne za kontrolowanie i regulację wszystkich funkcji życiowych w organizmie. Kiedy chi Żołądka lub Śledziony jest zrównoważone, trawienie przebiega odpowiednio.

5) Aktywacja – chi, które aktywuje procesy fizyczne zwane jest Chi Hua. Gdy energia ta zaistnieje, wówczas każdy z 12-stu głównych organów w ciele otrzymuje swoje własne Chi Hua. Każdy z tych systemów organów posiada własne funkcje i energetykę. Na przykład Serce jest odpowiedzialne za cyrkulację płynów ustrojowych oraz krwi bogatej w składniki odżywcze.

Istnieje mnóstwo różnych form chi. Powodem tego jest to, że dzięki temu mamy szansę zidentyfikować, które chi nie funkcjonuje odpowiednio i kreuje przez to zaburzenie w równowadze. Na przykład, jeśli zwierzę ma łzawe oczy, a jego oddech jest ciężki, wówczas wiemy, że jego jego układ immunologiczny (chi obronne) potrzebuje wsparcia, ponieważ chi Płuc zostało zaburzone i nie jest w równowadze.

Autorka tekstu: Zuzanna Rybarczyk
Autorka zdjęcia: Valeriia Miller

Poprzedni wpis
Czym jest akupresura dla psów?
Następny wpis
Czym są Meridiany?
Menu