fbpx

Czym są Meridiany?

Holistycznie o zdrowiu psa

TEORIA MERIDIANÓW

12 głównych meridianów przebiega zaraz pod powierzchnią skóry, a każdy z nich jest przedłużeniem wewnętrznego organu, tak zwanego organu zang-fu. Oznacza to, że jako przedłużenie, meridiany dzielą te same funkcje i energetykę danego organu. Kiedy stymulujemy punkt akupresury wzdłuż meridianu, wpływamy na przepływ energii chi oraz krwi, jak również na cały system meridianowy.

Meridiany to ścieżki energetyczne (lub kanały), którymi chi i krew przepływa przez ciało nasze oraz zwierząt.

Istnieje 12 głównych meridianów: 6 z nich jest określone jako yin i 6 jako yang ze względu na organy zang-fu, które reprezentują na powierzchni.

Na przykład, Płuca są organem yin, dlatego meridian Płuc jest meridinem yin. Siostrzanym meridianem Płuc jest meridian Jelita Grubego, ponieważ organ Jelita Grubego jest organem yang. Meridiany yin i yang są parowane ze sobą, by osiągnąć równowagę.

MERIDIANY YINMERIDIANY YANG
PŁUCAJELITO GRUBE
ŚLEDZIONAŻOŁĄDEK
SERCEJELITO CIENKI
NERKIPĘCHERZ
OSIERDZIEPOTRÓJNY OGRZEWACZ
WĄTROBAWORECZEK ŻÓŁCIOWY

Każdy z 12-stu meridianów posiada punkty akupresury wzdłuż siebie. Punkty te są polami energetycznymi, które poprzez ich stymulację możemy wykorzystać do odbudowy harmonijnego przepływu energii życiowej w ciele.

Dwa inne kanały energetyczne znane są jako meridiany nadzwyczajne. Dzielą się one na:

– Naczynie Zarządzające (przebiega od góry, od odbytu do górnej wargi)
-> rezerwuar energii yang
– Naczynie Poczęcia (przebiega od dołu, od odbytu do dolnej wargi)
-> rezerwuar energii yin

Nie są one wewnętrznie połączone z żadnym organem i nie są meridianami siostrzanymi. Praca na punktach akupresury wzdłuż tych meridianów, jest włączona w proces, ponieważ wspierają one powrót chi do równowagi.

Wewnętrznie 12 głównych meridianów łączy się organami zang-fu ukrytymi w korpusie, a zewnętrznie – ze stawami, kończynami i zewnętrznymi tkankami ciała. Istnieje o wiele więcej meridianów poza tymi 12-stoma, które razem z nimi tworzą pionową i poziomą siatkę połączeń pomiędzy głównymi meridianami oraz tymi drugorzędnymi, które docierają głębiej w ciele. Chi oraz krew, która przebiega drugorzędnymi meridianami może być stymulowana poprzez pracę na 12-stu głównych meridianach oraz 2-óch z 8-miu meridianach nadzwyczajnych.

Główne role meridianów to:

– transport chi i krwi
– równoważenie yin i yang
– odżywianie komórek ciała
– ochrona ciała przed zewnętrznymi patogenami
– wskazywanie zaburzeń równowagi energetycznej w ciele
– przewodzenie terapeutycznych korzyści płynących z akupresury

12 meridianów jest nazwanych po organie, z którym każdy z nich jest połączony. Meridian Płuc jest połączony z systemem organu Płuc.
Kiedy stymulujemy punkty akupresury wzdłuż tego meridianu, wpływamy na przepływ chi oraz zrównoważenie energii yin i yang organu Płuc wraz z jego meridianem.

Każdy meridian posiada konkretną lokalizację w ciele i oprócz pozytywnego wpływu na dany organ, z którym jest połączony, ucisk punktu będzie również wpływał na obszar wokół niego.
Przykładowo: Punkt Lung 7 jest zlokalizowany zaraz nad nadgarstkiem po wewnętrznej stronie przedniej łapy psa czy kota. Jego ucisk daje zarówno energetyczne korzyści wspierania płuc, jak również może pomóc w regeneracji urazu czy obniżeniu bólu w najbliższej okolicy tej przedniej łapy.

Meridiany dostarczają chi wraz z krwią w formie energii i składników odżywczych do tkanek, takich jak ścięgna, kości, stawy i wszystkie wewnętrzne systemy organów po to, by mogły funkcjonować zdrowo i harmonijnie.

Jeśli pozostaje zachowana równowaga pomiędzy yin i yang w meridinach, patogeny, takie jak: Gorąc, Zimno, Wiatr, Suchość i Wilgoć nie będą w stanie wtargnąć do ciała.

Jeśli pies żyje w zmiennej pogodzie, jego układ odpornościowy oraz Ochronne chimuszą być bardzo silne. „Odżywcze chi płynie wewnątrz meridianów, a Ochronne chi – na zewnątrz nich.”


Autorka: Zuzanna Rybarczyk

Zdjęcie

Poprzedni wpis
Energia życiowa i jej znaczenie w organizmie psa
Następny wpis
Rozwój swojego potencjału… ze swoim psem?
Menu