W tym artykule podzielę się z Wami kilkoma wskazówkami na temat tego, w jaki sposób pomóc psu przetrwać stresującą dla niego Noc Sylwestrową.
To, do czego zachęcam to przede wszystkim skupienie się na tym, w jaki sposób swoją postawą i stanem ducha możecie wesprzeć swoje zwierzę.
Tak często zastanawiamy się jak zmienić zachowanie zwierzęcia, w jaki sposób sprawić, aby to ONO było spokojne, wyciszone, zrelaksowane. Aby to jednak osiągnąć, musimy najpierw zastanowić się czy sami w takim stanie przebywamy, inaczej bowiem bardzo trudno będzie nam wesprzeć swojego psa. Gdy skupimy się tylko i wyłącznie na naszym pupilu, to nawet najlepsze techniki TTouch czy wsparcie go naszym głosem nie są w stanie skutecznie zadziałać. Czasem wręcz mogą mieć one wręcz zupełnie odwrotne, stresujące działanie.
W tym artykule skupię się więc na tym, w jaki sposób pomóc psu w Sylwestra zaczynając właśnie od nas samych. Na samym końcu podzielę się z Wami filmikami, które możecie potraktować jako materiały uzupełniające.
Rozpocznij od siebie
To, co lubię propagować to koncept mówiący, że w jakiejkolwiek sytuacji z psem się nie znajdziemy, w której wykaże on zachowania reaktywne czy lękowe, najpierw skupmy się na nas samych i na tym, by w całą tę sytuację przede wszystkim wprowadzić spokój. Jak najwięcej spokoju się da, który będzie pochodził właśnie od nas.
Jeśli pojawi się w nas myśl, że nie wiemy jak w takiej chwili zareagować, zaczniemy się jeszcze bardziej frustrować lub denerwować na naszego psa. Damy się wciągnąć w wir myśli, może też poczucia winy, bezradności, a wszystko to wprowadzi nas w stan napięcia, które pies odczuje i przejmie. „Co ja mogę zrobić, co nie łączy się z bezpośrednim zachowaniem na moim psie?” – to pytanie warto sobie w takim momencie zadać i tym samym pomóc sobie przenieść swoją uwagę na szukanie konstruktywnych rozwiązań, zamiast popadać w stan paniki czy irytacji.
Najlepiej jest zacząć od skupienia się nie od razu na swoim zwierzęciu, ale na tym, aby ugruntować się w naszym własnym ciele. Jeśli jesteście w domu i możecie sobie na to pozwolić, zamknijcie oczy i skupcie się na swoim oddechu. Bardzo przydatne jest przy tym jest zastosowanie metody „kwadratu”, polegające na wdychaniu powietrza licząc do czterech, następnie wstrzymywaniu go, wydychaniu i trzymaniu bezdechu również na cztery. W większości przypadków dłuższy wydech, na sześć czy na osiem będzie jeszcze lepszy.
Skupmy się na sobie i obserwujmy naszego psa. Często już samo stworzenie przestrzeni na oddech i poświęcenie mu uwagi może znacząco wpłynąć na to, że Wasz pies zacznie się wyciszać, może też zechcieć być bliżej Was.
To, co polecam w przypadku Nocy Sylwestrowej to przebywanie w pokoju, który jest zacieniony, odcięty od blasku fajerwerków. Może to będzie nawet łazienka, którą zwierzaki same instynktownie mogą wybrać jako miejsce uziemienia ich energii. W tle powinna grać muzyka relaksująca lub jakiś przyjemny audiobook. Możecie też sami poczytać psu bajkę czy powieść – nie żartuję! 🙂 Do tego wszystkiego możecie naturalnie dodać techniki TTouch, a w szczególności ruchy wykonywane na uszach.
Pamiętajcie, że zanim zaczniecie wspierać swojego psa dotykiem, powinniście przeanalizować jego ciało. Omijajcie miejsca, które nie są dla niego komfortowe, aby skutek nie był odwrotny do zamierzonego. Jeśli wiecie, jak wykorzystać bandaż do owijek, jak najbardziej powinniście z niego skorzystać, ale tylko wówczas gdy wiecie jak to zrobić poprawnie oraz wykonując takie obandażowania kilka dni przed 31. grudnia.
Na pewno nie pomożemy psu, jeśli sami będziemy w stanie rozedrgania, jeśli sami będziemy czuć lęk. Bądźcie świadomi swoich myśli, zmartwień, które podsuwa Wam umysł. I pamiętajcie, by nie dać się im ponosić, mając na uwadze, że zamartwianie się i litowanie nad swoim zwierzęciem wyrządzi mu więcej krzywdy niż doda wsparcia. Tak samo denerwowanie się na ludzi puszczających fajerwerki- oszczędzcie sobie komentarzy, krytyki. To nie zmieni niczego na lepsze, a jedynie pogorszy samopoczucie Wasze, a przez to- Waszych pupili.
Sylwester już jutro. Wykorzystajcie dzisiejszy dzień na przećwiczenie wyżej opisanych wskazówek oraz wykorzystanie porad przedstawionych przeze mnie w poniższych filmikach.
Pomyślcie, w jaki sposób urządzić dane pomieszczenie, żeby było one jak najbardziej zacienione i wygłuszone. Jakiego sprzętu użyjecie do puszczenia muzyki, jaki kocyk wykorzystacie do tego, aby siedzieć ze swoim zwierzakiem dodając mu otuchy? Przygotujcie wszystko wcześniej, aby zapewnić sobie i swojemu pupilowi jak najwięcej spokoju w tę noc.
Zachęcam również do zapoznania się z poniższymi filmikami:
1. TTouch na uszach: Obejrzyj filmik
2. O bandażu: Obejrzyj filmik
3. O podejściu mentalnym: Obejrzyj filmik
4. O byciu tu i teraz: Obejrzyj filmik
5. Mój ulubiony kompozytor:
Peder B. Helland. Zobacz jego kanał na Youtube.